16 listopada 2015, 08:13
W Inowrocławiu odbyła się dwudniowa konferencja powiatowa pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – Prędkość Cię zabije, rozważny kierowca żyje. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – zagrożenia, odpowiedzialność, profilaktyka”. Tematyka skierowana była do młodzieży, rodziców, dyrektorów i pedagogów szkolnych oraz przewoźników.
Celem inicjatywy było poruszenie i omówienie zagadnień dotyczących nie tylko bezpieczeństwa na drogach, ale też spraw związanych z zachowaniem młodzieży oraz zagrożeniami, z którymi młodzi ludzie mogą się zetknąć.
Konferencję otworzył Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Mirosław Elszkowski wspólnie z przedstawicielami samorządów: Starostą Inowrocławskim Panem Tadeuszem Majewskim, Wicestarostą Inowrocławskim Panem Włodzimierzem Figasem, I Zastępcą Prezydenta Miasta Inowrocławia Panem Wojciechem Piniewskim,Wójtem Gminy Inowrocław Panem Tadeuszem Kacprzakiem i Zastępcą Wójta Gminy Inowrocław Panem Markiem Karólewskim. Konferencję poprowadzili asp. sztab. Izabella Drobniecka i asp. sztab. Jacek Piątkowski.
Podczas konferencji uwagę uczestników skupiono na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Skalę zagrożeń na drogach powiatu przedstawiła policjantka WRD sierż. szt. Magdalena Matuszak oraz Pan Tomasz Glanowski z ITD, który omówił zagadnienia dotyczące rodzajów kontroli i ich zasadności. Specyfikę działań w czasie zdarzeń drogowych, które prowadzi Państwowa Straż Pożarna w Inowrocławiu, zaprezentował kapitan Andrzej Świątkowski. Działania profilaktyczne adresowane do uczestników ruchu drogowego przedstawił Pan Dariusz Porbes z WORD w Bydgoszczy.
Gościem konferencji była sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Anna Maria Wesołowska, która omówiła współczesne zagrożenia takie jak: grooming, cyberprzemoc, skutki zbyt wczesnej inicjacji seksualnej oraz złych relacjach między rówieśnikami. Prelegentka zaproponowała utworzenie w szkołach tzw. kącików prawnych, które będzie redagowała sama młodzież. Dzięki temu uczniowie będą mogli zwracać uwagę na negatywne postępowanie rówieśników, ale też na niewłaściwe zachowanie dorosłych. Wszystko po to, by młodzież potrafiła rozmawiać o trudnych dla nich sprawach i wzajemnie inicjowała się do niesienia pomocy. Była też mowa o problemie braku poszanowania wartości i skutkach rozpadu rodzin.
Wykład był poparty licznymi przykładami z rozpraw z sali sądowej, które sędzia prowadziła. Znakomity kontakt z widownią sprawił, że młodzież była bardzo aktywna i miała wiele pytań. Podczas wykładu skierowanego do dorosłych odbiorców, sędzia mówiła o nowych sposobach szybkiej i skutecznej reakcji placówek oświatowych na współczesne zagrożenia.
Konferencja odbyła się 5 i 6 listopada.
Więcej na KWP