Jaką drogę trzeba przejść?
Aby uzyskać uprawnienia do pracy w transporcie drogowym przewozu rzeczy lub osób, oprócz uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kat., a więc w tym przypadku kat. C lub D, należy jeszcze ukończyć tzw. kwalifikację wstępną. Ilość godzin takiej nauki przygotowującej do pracy w zawodzie kierowcy uzależniona jest od wieku kandydata i ewentualnie zakresu uprawnień jakie chciałby posiadać. I tak w zakresie przewozu rzeczy kwalifikację wstępną może ukończyć osoba w wieku już 18 lat. Program szkolenia obejmuje wtedy 280 godzin nauki (teorii i praktyki). Po ukończeniu 21 roku życia można już ukończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną której program jest krótszy i obejmuje 140 godzin nauki (teorii i praktyki). Jednak osoby w wieku między 18 a 21 rokiem życia mają również prawo ukończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną z tym że do osiągnięcia wieku 21 lat będą mogły kierować pojazdami do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kat. C1 lub C1+E, czyli w przypadku kat. C1 – pojazdami o DMC tylko do 7,5 ton a w przypadku C1+E – zespołem pojazdów o DMC tylko do 12 ton. Jeśli jednak nie chcą mieć tych ograniczeń nawet do ukończenia 21 lat muszą ukończyć pełną kwalifikację wstępną.
W zakresie przewozu osób kwalifikację wstępną może ukończyć osoba w wieku 21 lat. Program szkolenia obejmuje również 280 godzin nauki (teorii i praktyki). Po ukończeniu 23 roku życia można już ukończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną której program obejmuje podobnie jak w przypadku przewozu rzeczy 140 godzin nauki (teorii i praktyki). Jednak osoby w wieku między 21 a 23 rokiem życia mają również prawo ukończyć kwalifikację wstępną przyspieszoną z tym że do osiągnięcia wieku 23 lat będą mogły kierować pojazdami do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kat. D1 lub D1+E, czyli w przypadku kat. D1 –autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą i to wyłącznie wówczas, gdy przewóz jest wykonywany na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km. Jeśli jednak nie chcą mieć tych ograniczeń nawet do ukończenia 23 lat muszą ukończyć pełną kwalifikację wstępną.
W przypadku jeżeli ktoś posiada już uprawnienia w zakresie przewozu rzeczy i chce uzyskać kwalifikację w zakresie przewozu osób i odwrotnie – posiada już uprawnienia w zakresie przewozu osób i chce uzyskać kwalifikację w zakresie przewozu rzeczy obowiązany jest ukończyć jedynie kwalifikację wstępna uzupełniającą w skład której wchodzi 70 godzin nauki (teorii i praktyki). Natomiast jeśli ukończył już 21 lat w przypadku kat. C, lub 23 lata w przypadku kat. D. wystarczy ukończyć kwalifikację wstępną uzupełniającą przyspieszoną w skład której wchodzi 35 godzin nauki (teorii i praktyki).
Następnie co 5 lat każdy kierowca musi przejść tzw. szkolenie okresowe (35 godzin teorii) w celu odświeżenia wiedzy z zakresu m.in. bezpieczeństwa ruchu drogowego, stosowania przepisów czy zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Takie szkolenie muszą ukończyć również osoby chcące pracować w sektorze transportu, a które prawo jazdy kat. C uzyskały przed 10.09.2009r., natomiast prawo jazdy kat. D przed 10.09.2008r. I co ważne osoby takie nie muszą uczestniczyć w kwalifikacjach wstępnych.